Kim jesteśmy ?

Fundacja Świętego Józefa
Konferencji Episkopatu Polski

Fundacja Świętego Józefa KEP wspiera osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie Kościoła katolickiego. Naszą misją jest realna pomoc, reagowanie na krzywdy i przeciwdziałanie im oraz wspieranie takich działań innych podmiotów. Budujemy system prewencji i  struktury pomocy poprzez własne działania a także poprzez finansowanie inicjatyw lokalnych oraz instytucjonalnych, uruchomienie telefonów zaufania i punktów konsultacyjnych.

dominikanie.pl

Redakcja dominikanie.pl w imieniu polskich dominikanów, czyli Polskiej Prowincji Zakonu Braci Kaznodziejów, prowadzi działalność ewangelizacyjną i edukacyjną w sieci. Jako dominikanie sami o sobie mówimy, że jesteśmy całkowicie przeznaczeni do głoszenia Słowa Bożego na wszelkie sposoby. W dominikanie.pl realizujemy tę misję między innymi poprzez media społecznościowe, serwisy streamingowe i organizację rekolekcji poza Internetem.

Nasza współpraca

Łączy nas – Fundację Świętego Józefa i redakcję dominikanie.pl – wiara w to, że kontakt duszpasterski poprzez sakramenty czy wspólnoty jest wielkim bogactwem Kościoła, ale że zarazem potrzeba ciągłej edukacji, by zwracać uwagę na wszystko, co nie służy naszemu bezpieczeństwu. Łączy nas wiara w to, że głos skrzywdzonych w Kościele powinien być wysłuchany. Każda z instytucji wnosi do naszej współpracy własne zasoby. Redakcja dominikanie.pl służy duszpasterską perspektywą i doświadczeniem w produkcji materiałów audio i wideo, a Fundacja Świętego Józefa wnosi swoje zaplecze eksperckie i wrażliwość na osoby skrzywdzone oraz mądrość płynącą z praktyki pracy z nimi. Razem poprzez współtworzony przez nas cykl rozmów o zdrowym duszpasterstwie wołamy: Odbudujmy DOM!

Prowadzący rozmowy

Radosław Więcławek OP (ur. 1990 roku), dominikanin i redaktor naczelny dominikanie.pl (od 2022). W latach 2020-2022 duszpasterz w Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim w Lublinie; od 2022 duszpasterz Dominikańskiego Duszpasterstwa Postakademickiego w Krakowie, którego jest współzałożycielem. Absolwent podyplomowych Studiów Coachingu i Mentoringu na Uniwersytecie SWPS / Laboratorium Psychoedukacji.

Olga Bieniek (ur. 1988 roku), absolwentka pedagogiki społeczno-opiekuńczej i psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini duszpasterstwa postakademickiego w Krakowie, od kilku edycji zaangażowana w funkcjonowanie i organizację jednej z grup Pielgrzymki Dominikańskiej.